esenlik
Malatya
20 Mayıs, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.20
 • EURO
  35.03
 • ALTIN
  2515.3
 • BIST
  10739.57
 • BTC
  68469.61$

Pişman Olacak Kararlar Vermeyin

17 Şubat 2022, Perşembe 12:13

Cumartesi gününden bu yana düşünüyorum, Yeni Malatyaspor ile ilgili ne yazsam diye. Ortaya konulan somut şeyleri insan göremeyince konuşacak ve yazacak bir şey bulamıyor. 14 haftadır galibiyet alamayan bir takım için söylenecek tek şey; “Allah yardımcımız olsun”. Kimliğinde Malatya yazan herkesin umutları çok olmasa da duygusallık bir yandan ağır basıyor. Bu maçı yenerse belki bir kıpırdama olur. Belki bir seri yakalanırsa rakiplerini yakalar gibi düşünceler hakim. Aslında kendimizi kandırıyoruz ama çıkmayan candan umutta kesilmez. 

Salı günü başkan Adil Gevrek’i izledim. Çok şeyler söyledi. Mesela Tetteh ve Mustafa’nın satışı olursa borcun büyük bir bölümü gidecek, düşsek bile borçsuz düşeriz dedi. Ayrıca bugün bu kulübe yardım yapılmazsa altından çıkılmaz hale gelinir diye de ekledi. Anladığım kadarıyla Gevrek’te işlerinin zor olduğunu kabullenmiş. Şuanda takımın düşmesinden çok paraya ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Ben A başkanı yada B başkanı hiçbir zaman savunmadım. Ortada bir gerçek varsa bunun da çözümü bulunmalı. Kim gidecek yada kalacak umurumda bile değil. Asıl olan Yeni Malatyaspor’dur. Bu takımın borçsuz bir şekilde düşmesi, şehrin yararına olacaktır. Borçla düşen bir Yeni Malatyaspor’un Malatyaspor gibi olması içten bile değil.

Başkan Gevrek’in üstü kapalı anlatmasına göre 150 milyon civarı bir borç var. Tetteh ve Mustafa’nın satışından da 90 milyon bekliyor. Geri kalan 60 milyonu da sağdan soldan bulmaya çalışıyor. Doğru mu değil mi bunu bilemem. Zaten kulübün denetlendiğini de vurguladı. Lig’de kalma şansı hala var olsa da bunun çok zayıf bir ihtimal olduğunu unutmamak gerek. Adil Gevrek gider yada kalır ama bu takımın borçlu bir şekilde bir alt ligde gitmesi facia olur. Yapılması gerekenlerin ne olduğu da belli. Peki neler mi, anlatayım.

Şehrin ileri gelenleri, iş adamları ve Adil Gevrek’in bir konsorsiyum oluşturması lazım. Kulübün net borcu masaya yatırılacak ve çözüm yolları aranacak. Futbolcu satışından ne kadar, yayından ne kadar, reklamdan ne kadar gelecek ve sezon sonuna kadar ne kadar para harcanacak hepsi hesaplanmalı. Kalan açığı kapatmak için de çalışmalar yapılmalı. Bu saatten sonra takımın ligde kalması çok zor. Ama bu işin halledilmesi o kadar da zor değil. Küskünlüklerin artık bir kenara bırakılması gerekiyor. Eğer bu şekilde devam edilirse olan Yeni Malatyaspor’a olacak. 

Şehrimizin belediye başkanı Sayın Selahattin Gürkan’ın bu duruma önderlik etmesi daha makul. Sezon konu da kongre var. Adil Gevrek, kalır mı yoksa gider mi o zaman belli olur. Lütfen ama lütfen bu takımın ekonomik şartlarını bir dengeye koyalım. Yarın pişman olacağımız şeylerin kararını da erkenden vermeyelim.